Katolicke Stowarzyszenie
"Civitas Christiana"
Oddział Okręgowy w Łodzi

Uczcijmy wspólnie 100-lecie odzyskania niepodległości. Zapraszamy na niezwykły koncert patriotyczny!

18.11.2018 Łódź

Koncert patriotyczny pt. "Dar i zmaganie" w wykonaniu Barbary Rogali i Kwartetu Smyczkowego BEFANE odbędzie się 18 listopada br., o godz. 1845 w par. pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Łodzi, przy ul. Rewolucji 1905 R. 47. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W ten sposób łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" wraz z parafią chcą uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.Muzykę do większości z utworów skomponował i w całości zaaranżował Grzegorz Rogala. Koncert pieśni patriotycznych nawiązuje do dwóch rocznic: 100-lecia odzyskania Niepodległości i 155-lecia wybuchu Powstania Styczniowego.
- Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak przegrane powstanie mogło wpłynąć na odzyskanie niepodległości. Iskra, która choć ugaszona na polu bitewnym, zapaliła ogień, który tlił się dalej sercach Polaków - tłumaczą twórcy. 

Tytuł koncertu może przypominać o czasach, kiedy Naród Polski „pokutował” po stracie ojczyzny, zmagając się jednocześnie o jej odzyskanie, jak i z własnymi wadami, które wcześniej doprowadziły do owej straty. Słowa: „Dar i Zmaganie” są bezpośrednio zaczerpnięte z poematu Karola Wojtyły (Św. Jana Pawła II) -  Myśląc Ojczyzna. Obejmują bieg dziejów Polski, włączając go do szerszego nurtu, jakim jest odpowiedzialność każdego człowieka za to, co otrzymał od poprzednich pokoleń, aby przekazać kolejnym.  

Koncert obejmuje swym programem utwory poprzedzające Powstanie Styczniowe – DO*[Norwida], samo Powstanie – Marsz Żuawów, okres po-powstańczy i gorący czas  poprzedzający wybuch, niosącej Polsce niepodległość I Wojny Światowej -  Rota. Okres międzywojenny – Dwie Ojczyzny, czasy powojenne zapowiadające zmiany prowadzące Polskę  i Polaków do kolejnej odsłony wywalczonej przez Solidarność wolności, która została nam – współczesnym – dana.Barbara Rogala

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie śpiewu prof. Urszuli Kryger. Współ­pracowała z takimi zespołami jak: Londyński Gabrieli Consort Choir, Chór Fil­harmonii Łódzkiej, Zespół Wokalny Vivid Singers, Chór i Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej. Uczestniczyła w kursach prowadzonych m.in. przez prof. Piotra Łykowskiego, prof. Stefana Kamasę, Christiana Eulera, dr Katarzynę Dondalską. Koncertowała w Niemczech, Belgii, Francji, Irlandii, Ukrainie, Włoszech i Polsce. Występowała solowo m.in. w takich pro­jektach jak Stabat Mater G.B. Pergolesiego, w ramach Maratonu Bachowskiego z Kantatą 49 oraz 209  J.S. Bacha, AŻ Festiwal, Kantata 51 J. S. Bacha. Wraz z zespołem Kapela Polonica wy­stąpiła na wielu festiwalach w Polsce, m.in. Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów w Łodzi, Festiwal Muzyki Dawnej w Żninie, Festiwal Kolory Polski i inne. W roku 2018 ukazała się debiutancka płyta zespołu Kapela Polonica -  Kantaty Sakralne Georga Philippa Telemanna.  Ponadto wraz z pianistką Dobrochną Jachowicz–Zakrzewską współtworzy Rogala&Jachowicz Duo, z którym wykonuje program oparty na polskiej liryce wokalnej. Współpracuje i nagrywa z polsko­-izraelskim projektem PGR & Zilberman.

 

Kwartet Smyczkowy BEFANE

Kwartet smyczkowy Befane tworzą absolwentki Akademii Muzycznej im. G. I K. Bacewiczów w Łodzi: 

I skrzypce – Kamila Wójcicka-Maciaszczyk 

II skrzypce – Małgorzata Kwaśniak 

Altówka – Małgorzata Sielatycka-Sobczyk

Wiolonczela - Zofia Łęczycka


W ciągu kilkunastu lat kwartet nagrywał i koncertował z takimi gwiazdami jak: Natalia Przybysz, Krzysztof Zalewski, Piotr Rogucki czy Natalia Grosiak. Zespół stale współpracuje z łódzkim teatrem Chorea w projektach „Gilgamesz”, „Lulabajki” oraz „2.0.4.5. Miniopera metafizyczna”. Befane wystąpił na wielu festiwalach w Polsce: Festiwal Muzyki Teatralnej, Wschód Kultury, Inny Wymiar, Retroperspektywy, TopOffFestival, a także wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatru w Tbilisi. 

Kwartet Befane, poza muzyką teatralną, tworzy i z pasją wykonuje własne aranżacje utworów z gatunku popu, rocka, standardów jazzowych i muzyki filmowej. Autorski projekt „Muzyka obrazu” można było usłyszeć na scenach Łodzi i bliskich okolic.Grzegorz Rogala –  kompozycje i aranżacje

Puzonista kompozytor, aranżer. Absolwent Jazz Institut Berlin. Stypendysta Berklee College of Music (Boston). Instrument Studiował u Jiggsa Whighama, Kierownika Big-Bandu BBC oraz Phila Wilsona. Kompozycję studiował u Johna Hollenbecka, laureata nagrody Grammy Award.

Osiągnięcia: indywidualne wyróżnienie na festiwalu FAMA (2005 r.), laureat festiwali: Nadzieje Warszawy i Berlin Jazz & Blues Award (z zespołem Kattorna – 2006 r.). Członek miedzynarodowego bigbandu European Colours Jazz Orchestra (2008 r). Laureat nagrody "Phil Wilson Award" (2009 r).

Jego kompozycje znajdują się na płytach „Enthuzjazzm“ – PGR (2011), „Poezjazz” - PGR&Zilberman (2014), Autor aranżacji do koncertu „Solidarni z Aleppo” (2017).