Katolicke Stowarzyszenie
"Civitas Christiana"
Oddział Okręgowy w Łodzi

To jest archiwalna strona Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Regionu Łódzkiego

Zapraszamy na naszą nową witrynę: "Civitas Christiana" Region Warszawsko-Łódzki

XIX Radomszczańskie Dni Rodziny- relacja

25.06.2018 Radomsko

27 maja – 10 czerwca odbyły się XIX Radomszczańskie Dni Rodziny i uroczystości ku czci św. Jadwigi Królowej, patronki miasta Radomsko. To największa inicjatywa oddziału radomszczańskiego Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’. Tadeusz Olczyk, spirytus movens Dni jest przewodniczącym zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Radomsku oraz od początku przewodniczy komitetowi organizacyjnemu. Radomszczańskie Dni Rodziny to w tym roku 49 imprez w ciągu 19 dni. 27 maja rozpoczęła je uroczysta Msza św. w Kolegiacie św. Lamberta. ,,Miłość małżeńska jest piękna’’.  Kazanie pod tym tytułem wygłosił ks. Damian Kwiatkowski, moderator diecezjalny Domowego Kościoła gałęzi rodzinnej Ruchu Światło – Życie archidiecezji częstochowskiej. Po Mszy św. odbył się czwarty już Marsz dla życia i rodziny.

Od 19 lat Dni Rodziny są przeznaczone dla całych rodzin. – Troska o małżonków przewijała się przez programy Dni od początku – mówi Tadeusz Olczyk.  Odbywały się więc kolejno pod hasłami: o godność macierzyństwa, ojcostwa, o godność dziecka, narzeczeństwa. – Mamy do czynienia z kryzysem małżeństwa jako związku sakramentalnego kobiety i mężczyzny. Miłość, małżeństwo zawierane w bardzo krótkim czasie a potem szybki rozwód z błahego powodu. Troska o pieniądze i dobra doczesne a brak troski o siebie. Czasu poświęconego sobie. Małżonkowie powinni być najważniejsi dla siebie nawzajem  – wylicza podstawowe przyczyny kryzysu przewodniczący radomszczańskiej Civitas Christiana. A przecież miłość małżeńska jest piękna.

O życiu i miłości śpiewał więc już pierwszego dnia Radomszczańskich Dni Rodziny, 27 maja, częstochowski bard Janusz Saługa na koncercie poezji w klasztorze o.o. Franciszkanów.

30 maja w ramach corocznego Czytania radomszczan List św. Jana Pawła II do młodych czytali młodzi radomszczanie, uczniowie szkół średnich, po wprowadzeniu ks. abp dr Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, honorowego patrona Dni.  Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy: ,,Wychowawca ludzi wolnych – ks. Franciszek Blachnicki’’ oraz projekcja filmu ,,Prorok nie umiera’’.

,,Karta Praw Rodziny – uniwersalnym przesłaniem współczesnej demokracji’’. Konferencję pod takim hasłem poprowadził poseł Tadeusz Woźniak przewodniczący Narodowego Komitetu Obchodów Dnia Praw Rodziny. Jej współorganizatorem był poseł Krzysztof Maciejewski i ks. dr Kazimierz Kurek, długoletni krajowy duszpasterz rodzin. Konferencja odbyła się 28 maja w urzędzie miejskim.

– Rodzina jest podstawową wspólnotą. Powierzona jest jej misja przekazywania życia  oraz wszelkich wartości istotnych dla rozwoju, powodzenia własnych członków oraz wspólnot lokalnych i narodowych. Prosimy więc władze i instytucje, by przestrzegały praw zawartych w konstytucji rodzin jaką jest Karta Praw Rodziny – powiedział Tadeusz Olczyk, przewodniczący zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Radomsku. Dr Jarosław Ferenc, prezydent Radomska opowiedział zaś o doświadczeniach radomszczańskiego samorządu w polityce prorodzinnej. Ważną częścią konferencji było wystąpienie Elżbiety Rafalskiej, minister Pracy i Polityki Społecznej skierowane do  uczestników i organizatorów Radomszczańskich Dni Rodziny, które odczytał poseł Krzysztof Maciejewski.

30 maja wykład ,,Papież Franciszek o rodzinie’’ wygłosił ks. prof. Stanisław Skobel, asystent kościelny Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’ w Łodzi redaktor naczelny kwartalnika ,,Społeczeństwo’’. Ks. prof. Skobel odniósł się m.in. do adhortacji Amoris laetitia (Radość miłości), wydanej przez papieża Franciszka po synodzie poświęconym rodzinie. To rozważanie obecności Chrystusa zmartwychwstałego w miłości rodzinnej. Sytuacja zastana świata nie napawa optymizmem: połowa małżeństw się rozpada. Nauka o małżeństwie i rodzinie musi nieustannie inspirować się i zmieniać w świetle tego orędzia miłości i czułości. Papież Franciszek stawia pytania o miłość, o jej jakość. Miłość przestała być czuła, brakuje jej a miłość myli się z namiętnością. A bez miłości nie ma po co żyć, bez niej nie da się stworzyć niczego trwałego. Papież przedstawił też w adhortacji wizję miłosierdzia i duszpasterskiego rozeznania w sytuacjach rodzinnych, które odbiegają od tego, co proponuje Jezus Chrystus. Ks. Stanisław Skobel mówił więc o rozwodzie, który skutkuje pozbawieniem sakramentów świętych. Konieczne jest różnicowanie małżonków rozwiedzionych. Porzucający nie może być traktowany tak jak porzucony.         

W stulecie odzyskania Niepodległości w programie Radomszczańskich Dni Rodziny znalazł się wykład dr hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski - ,,Rodzina szkołą patriotyzmu’’. Wykład poprzedziła Msza św. w Kolegiacie św. Lamberta.  ,,Dla Niepodległej’’ to z kolei temat X festynu rodzinnego. Uczestnicy Radomszczańskich Dni Rodziny dzięki spotkaniu z pisarzem i dziennikarzem Pawłem Zuchniewiczem poznali nową błogosławioną – Hannę Chrzanowską, kobietę, która zafascynowała Karola Wojtyłę.

Po raz 16. w ramach Dni odbyło się w Eko- ogrodzie Spotkanie z rodzinami Wspólnoty Betel. Mszę św. przy ołtarzu polowym odprawił ks. bp Antoni Długosz. Ich opiekunem jest Gabriela Szczygłowska, wiceprzewodnicząca zarządu radomszczańskiej Civitas a właścicielką naprawdę czarodziejskiego ogrodu Barbara Wojnowska z zarządu radomszczańskiej Civitas.  Radomszczańskie Dni Rodziny to także pikniki, festyny i rajdy rowerowe,  zabawy z wodzirejem dla dzieci i rodziców. - Nauczcie się tańczyć bo w niebie będziecie się nudzić –zachęcał wodzirej Tomasz Kurpiarz.  

Jak co roku ukoronowaniem Radomszczańskich Dni Rodziny była procesja z relikwiami św. Jadwigi ulicami miasta. Bo św. Jadwiga Królowa, wzór sprawiedliwej władzy, krzewicielka oświaty i kultury; opiekunka cierpiących i ubogich to patronka Radomska.

/Anna Staniaszek /